Zakynthos

Obecné informace

Zakynthos je nejjižněji ležící (pokud se nepočítá osamocená Kithira) a třetí největší ostrov Jónského souostroví. Má rozlohu něco málo přes 400 čtverečních kilometrů a trvale na Zakynthu žije zde 35.000 obyvatel. Nachází se ve vzdálenosti 300 kilometrů západně od Atén. Na nejbližší pobřeží, na poloostrov Peloponés, je to z ostrova Zakynthos necelých 20 kilometrů. Ze stejnojmenného hlavního města Zakynthu vyplouvá na pevninu pravidelná trajektová doprava, přistávající ve vesničce Kyllini.

Ostrov protikladů

Zakynthos je ostrovem velkých kontrastů. Krásné zlatavé pláže v jižní části ostrova tu kontrastují s masivními útesy na skalnatém severním pobřeží. Mohutné srážky, které na Zakynthu spadnou během zimních měsíců, podporují růst husté vegetace a zajišťují ostrovu dostatečnou zásobu vody na celý zbytek roku. Homer nazýval Zakynthos zalesněnou květinou.

Bohatý život v moři

Prohřátá voda podél pobřeží ostrova soustřeďuje na Zakynthos zájem nejen místních, ale i ze zahraničí. Zakynthu se také někdy přezdívá ostrov želv kvůli želvě Caretta Caretta, která především na jižních plážích ostrova hnízdí. Karety jsou živočišným exemplářem, který je v současnosti chráněn řeckou legislativou a kvůli ochraně želv byl teprve nedávno zřízen mořský park. Kromě krásné krajiny a přírody nabízí Zakynthos spoustu příležitostí k vychutnání si jeho jedinečné scenérie. Za všechny je třeba zmínit vesničky Pelouzo a Marathonissi v zálivu Laganas na jihu Zakynthu. Dalším případem je Agios Ioannis, malý ostrůvek nedaleko Porto Vromi. Strofady, dva malé a neobydlené ostrovy ve vzdálenosti necelých 60 kilometrů od ostrova Zakynthos, byly kvůli své kráse také prohlášeny za mořský park.

Turistika

V posledních letech prošel Zakynthos progresivním rozvojem. V současnosti nabízí jeho letoviska turistům veškerou moderní infrastrukturu, ale současně si si stále zachovávají svou tradiční atmosféru. Tato harmonie mezi minulostí a současností je na Zakynthu dobře vidět třeba v tradičních přímořských restauracích nebo naopak malých vesničkách ve vnitrozemí.

Gastronomie

Během dovolené na ostrově určitě stojí za to alespoň ochutnáte tradiční řecké pokrmy. V poledne a pak i večer jsou cítit v zakynthských letoviscích tisíce rozličných vůní z různých restaurací a taveren, zvoucí kolemjdoucí k návštěvě a ochutnání. K tradičním produktům ostrova patří především med, olivový olej, sýr a kozí jogurty. Typické pokrmy, charakteristické pro Zakynthos, jsou plněný králík nebo Spetsofai a bezpochyby stojí za ochutnání. Na Zakynthu jsou taverny téměř otevřené každý den a majitelé bývají přátelští a milí.