Thassos

Nejsevernější ostrov Egejského moře

Thassos je nejsevernějším řeckým ostrovem ležícím v Egejském moři. Na řeckou pevninu je to odsud jen necelých 10 kilometrů. Pozoruhodná silnice, která podél pobřeží objíždí celý ostrov Thassos, nabízí všem návštěvníkům ostrova snadný a pohodlný přístup k mnoha písečným plážím. Právě pláže činí z letovisek ostrova atraktivní místo pro dovolenou u moře. Thassos zatím nepropadl masové turistice jako jiné řecké ostrovy nejen v Egejské moři. A tak zde může každý užít pohodovou dovolenou bez návalu davů dalších turistů. Dalo by se říci, že Thassos je zatím takovým skrytým cestovatelským klenotem. Několik vedlejších cesto odbočuje směrem do vnitrozemí, do půvabných kopců a rozsáhlých oblastí hustých borovicových lesů.

Pláže

Pláže na ostrově Thassos jsou ve většině případů tvořeny jemným pískem a jsou rozptýleny po celém pobřeží. Turisté, trávící svou dovolenou na Thassu, mohou ke koupání volit z široké palety pláží. Od těch velkých a prostorných se vším komfortem a zázemím až po ty úplně malé pláže, ukryté v romantických zátokách. Thassos se může pyšnit hned několika impozantními plážemi. V jižní a jihovýchodní části ostrova se nalézají ty nejnavštěvovanější pláže, na východě se pak nachází hned několik, ukrytých v překrásných zátokách. Ostrov Thassos je s pevninou spojen pravidelnou trajektovou dopravou. Dovolenou na Thassu rádo tráví stále více Evropanů.

Charakteristika

Thassos leží v severní části Egejského moře a v měsících červenci a srpnu tady poměrně fouká. Na délku i šířku má cca. 20 kilometrů a nenachází se tu žádné velké turistické středisko. Kopce ve vnitrozemí Thassu jsou zahaleny do hustého porostu borovic a křižovány nejrůznějšími turistickými trasami. Thassos je v současnosti oblíbeným místem pro rodinou dovolenou a pro lidi, kteří od své dovolené očekávají hlavně klid a chtějí na vlastní kůži zakusit autentickou řeckou atmosféru. Skvělé pláže jsou k nalezení kolem dokola celého pobřeží tohoto téměř kruhovitého ostrova. Jak již bylo napsáno dříve, téměř všechny jsou snadno dostupné z pobřežní silnice.

Letoviska

Velký záliv s pláží Golden Beach, na jehož okrajích se nacházejí obce Chrissi Amoudia a Chrissi Akti, patří k nejoblíbenějším místům na pobřeží Thassu. Oblast Limenaria na jihozápadě ostrova svým návštěvníkům nabízí hned čtyři dobré pláže a méně přeplněná střediska, než jaká jsou k nalezení na východě a západě ostrova. Město Thassos, známé u místních obyvatel jako Limenas, je hlavním městem ostrova. Zajímavý je fakt, že Thassos je jedním z mála řeckých ostrovů, na kterém není hlavní město současně největším ostrovním přístavem. Hlavním přístavem je na severovýchodě ležící Ormos Prinou. Toto městečko prošlo v posledních letech rozsáhlou renovací tak, aby se rozšířila jeho atraktivnost pro přijíždějící turisty.

Památky

V oblasti Limenas leží několik archeologických nalezišť, dokumentující bohatou historii ostrova. Agora vedle přestavěného archeologického muzea má impozantní římské základy, zatímco amfiteátr v kopcích se pyšní nádhernými výhledy na záliv. Na kopci nad ním se nacházejí dobře restaurované městské hradby a pozůstatky Akropole spolu s chrámy Apolla a Atény.

Agios Vasilios

Západně od města Thassos vede pobřežní silnice k řadě malých plážových zátok, známých společně jako Agios Vasilios. Každá zátoka má jedinečný bar, tavernu nebo malý hotel a je atraktivním lákadlem pro turisty, kteří nechtějí být na dovolené ubytováni přímo ve městě ale současně chtějí mít nablízku všechny výhody města.