Památky

Co podniknout na Skopelu?

Lze jmenovat asi 9 věcí, které stojí na ostrově Skopelos za shlédnutí. Husté borové lesy Skopelu se mísí s hlubokou a modrou hladinou moře a vytvářejí tak obraz úžasné přírodní krásy. Jedná se o idylické místo k odpočinku na plážích u průzračně čistého moře, k nimž patří pláže u vesniček Stafylos, Panormos, Agnondas, Milia a další. Malebné městečko Skopelos a Glossa jsou skvělé na procházky, zatímco turistické stezky ve vnitrozemí ostrova vedou ke několika klášterům a zajímavé kapli. Památky jsou vděčným turistickým cílem a výlet ke kapli je v současnosti nejpopulárnějším výletem na ostrově Skopelos. Kaple sv. Jana Kastriho, známá jako kostel Mamma Mia, se hodně zviditelnila během natáčení úspěšného hollywoodského filmu.

Kostel Agios Ioannis Kastri

Malý kostelík Agios Ioannis se nachází v regionu Kastri, asi 7 kilometrů východně od vesničky Glossa v severní části ostrova Skopelos. Tento krásný kostel se nachází na vrcholu skály a nabízí úžasný výhled na pobřeží sousedních ostrovů Skopelos a Alonissos. Tento malý hrad zde v minulosti stál na ochranu ostrova před piráty a dalšími nepřátelskými vpády. V současnosti je nejpopulárnější památkou ostrova. A právě ve filmu Mamma Mia se zde natáčelo mnoho scén ze svatby. Úžasná skála je spojena se zbytkem ostrova pomocí úzké cesty se 110 schody, vytesanými do kamene. Malá pláž se utvořila přímo pod skalou a v létě je dost plná. V interiéru kostela se nacházejí krásné ikony a staré církevní předměty.

Klášter Timios Prodromos

Klášter Timios Prodromos se nachází 6 kilometrů východně od hlavního města Skopelos. Postaven byl v 17. století a dnes je tento klášter otevřen veřejnosti. V jeho areálu je otevřeno malé muzeum se svatými ikonami, církevními památníky a starými veřejnými listinami.

Klášter Panagia Evangelistria

Klášter Panagia Evangelistria je jedním z nejdůležitějších post-byzantských památek na ostrově Skopelos. Klášter, jehož stavba započala již v roce 1712, byl v polovině 18. století renovován místním šlechtickým rodem Daponte. Klášter Evangelistria leží na svazích Mount Palouki a odlišuje se zvláště svojí architekturou. Vypadá jako pevnost a je známý svými starým, v 18. století vyřezanými dřevěnými byzantskými a post-byzantskými ikonami. Tato pozoruhodná památka je k nalezení na svazích kopce nedaleko města Skopelos na břehu u Egejského moře.

Folklórní muzeum města Skopelos

V centru města Skopelos se nachází Folklórní muzeum Skopelos, které udržuje při životě lidové tradice. Muzeum sídlí v tradiční rezidenci, kterou místní komunitě darovala rodina Nikolaidisova. Ta patřila k významným obyvatelům ostrova. Památka byla původně postavena v roce 1795. Roku 1963 tady však došlo k silnému zemětřesení, které způsobilo kolaps prvního a druhého patra. O několik let později byla budova rekonstruována na základě původních architektonických plánů a v roce 1991 byla darována městu Skopelos. O rok později muzeum oficiálně otevřelo.

Mnoho nábytku uvnitř muzea patřilo rodině Nikolaidisů, zatímco jiné muzeu darovaly další místní rodiny. V přízemí se nachází obývací pokoj a krb. Pohovka je zdobena pěknými ručními broderiemi, zatímco dřevěný vyřezávaný nábytek je dílem místního tradičního řemeslníka. V nejvyšším patře se nachází svatební lůžko a dětská postýlka spolu s místními tradičními kostýmy pro muže a ženy. V suterénu jsou jednotlivé exponáty. Například sbírky nožů a keramiky od místních řemeslníků. Velmi působivé jsou dřevěné miniaturní lodě a loděnice, které zobrazují bohatou námořní tradici ostrova.

Klášter Agia Varvara

Klášter Agia Varvara se nachází asi 6 kilometrů severně od města Skopelos, v blízkosti kláštera Agios Ioannis. Jedná se o nejstarší klášter na ostrově, který byl postaven v roce 1648. Je obklopen silnými zdmi a jeho pohádková poloha nabízí nádherný výhled na moře. Pravděpodobně sloužila i jako rozhledna pro odhalení případných nepřátel a dnes je udržovanou památkou. Jeho tvrzová architektura je dobře zachována až do současnosti. Kostel Agia Varvara má kopuli a krásný, dřevěný chrám se třemi branami. Zdobí ho byzantské ikony a krásné fresky z 15. století.

Klášter proměny Krista

Klášter proměny Krista (Metamorfosi Sotira) se nachází 3 kilometry východně od města Skopelos, ve svěží zelené oblasti. Byl založen v 16. století a je v jeho útrobách je možné shlédnout výstavy takových památek, jako jsou vzácné ikony a knihy.

Klášter Taxiarches

Klášter Taxiarches se nachází v blízkosti obce Glossa v severozápadní části ostrova Skopelos. Byl postaven během křesťanské nadvlády nad ostrovem a je nejzajímavější památkou na toto období. Návštěvníci si jistě přestaví jeho původní a dávno zašlou krásu a kulturní význam, neboť jeho zdi skrývají zachovalé staré ikony a původní fresky.

Muzeum kulturního dědictví

Muzeum kulturního dědictví a knihovna Perseus Athineos otevřely své brány pro veřejnost v červenci roku 2008. Muzeum je k nalezení v obci Glossa na západě ostrova Skopelos. Budova byla postavena v roce 1926. Glossa je mimochodem i nejvýše položenou vesnicí v celém souostroví Sporady. Hlavním cílem tohoto muzea je zachovat a propagovat kulturní dějiny města Skopelos prostřednictvím své námořní historie, rukopisů, osobních předmětů a dalších památek. Muzeum bylo vytvořeno z iniciativy jednotlivých lidí, aby vytvořili pro svůj ostrov něco zvláštního. Pracuje pod záštitou Helénské nadace.

Fotografické centrum

Fotografické centrum na Skopelu má na starosti organizování aktivit podporujících rozvoj umění na ostrově. Profil instituce je však orientován i na zdejší turisticky atraktivní místa a snaží se co nejvíce využít krásy ostrova. Středisko se také zabývá výzkumnými studiemi o různých typech fotografie a jejích dějinách, které podporují kvalitu a kulturní přístup této činnosti. Podporuje komunikaci mezi místními a zahraničními fotografy, stejně jako veškeré subjekty spojené s fotografováním. Organizuje řadu seminářů a besed.