Rhodos

Slunečný ostrov Řecka

Na slunném ostrově Rhodos najdete během dovolené ten správný mix relaxace, kultury, zábavy a aktivně stráveného volného času. Rhodos patří do souostroví Dodekanských ostrovů a je k nalezení na hranici Evropy, Asie a Afriky. Město Rhodos je také správním centrem nejen celého ostrova, ale dokonce celých Dodekan. Na Rhodu trvale žije asi 110.000 lidí, z nichž celých 55.000 žije v hlavním městě ostrova. Co do rozlohy je jedním z největších ostrovů ve východním Středomoří. V dávných dobách se prý tradovalo, že Rhodos je krásnější než samotné slunce. A dokonce i dnes sem každým rokem zavítá tisíce návštěvníků, aby si užili některý ze 270 slunečných dní na ostrově. Chcete si vychutnat slunce, různé pláže a moře, zavítejte právě na Rhodos.

Cestovní ruch

Cestovní ruch tvoří celých 80% celkových příjmů ostrova. Cestování a turistika přinesla bohatství především na sever Rhodu. Kromě cestovního ruchu je druhým nejdůležitějším hospodářským aspektem ostrova zemědělství. Zvláště je důležité pěstování oliv a vína. Rhodos je velmi úrodný a jeho půda je vhodná k pěstování převážně jižního ovoce a zeleniny. Vzhledem k dokonalým povětrnostním podmínkám je možno některé plodiny, jako jsou rajčata, brambory, lilek a cuketa, sklízet na Rhodu dokonce dvakrát ročně. Chov hospodářských zvířat a rybolov se v posledních desetiletích prudce snížil. Jen jih a vnitrozemí ostrova je ještě orientován z velké části na zemědělství. Nicméně v současnosti je hlavním zdrojem příjmu ostrova již zmiňovaný cestovní ruch. S více než 1 milionem turistů ročně je Rhodos jednou z nejnavštěvovanějších prázdninových destinací v celém Řecku.

Obyvatelstvo

Více než 90% populace Rhodu se hlásí k řecké pravoslavné církvi. Zbylých méně než 10% tvoří muslimové, několik Židů a pár katolíků. V Řecku je kostel stále široce navštěvovaný. Především starší generace na celém ostrově Rhodos stále udržuje tradiční víru. Během let turecké okupace Rhodu se víra dostala do vlastních tradic. Mniši učili své studenty tehdy zakázaný řecký jazyk a náboženství. I dnes je církev a stát úzce propojeny. Téměř všichni jsou pokřtěni a ženatí. Pro rekreanty a turisty je bezpochyby zážitkem zúčastnit se místních tradičních Velikonoc se všemi zvyky nebo vidět vesnickou svatbu. Ale i nedělní bohoslužba stojí za pozornost.

Střídání vládců

Řecké ostrovy byly více než 700 let pod zahraniční nadvládou. Benátčané, Turci, Italové, Němci a dokonce i Britové. Všechny tyto národy zanechaly na Rhodu svou nesmazatelnou stopu. To dělá z ostrova Rhodos ráj pro historiky architektury a umění. Tisíce návštěvníků nejen z Evropy sem láká i to, že je tu téměř vždy krásné počasí, čisté pláže, smaragdově modré a průzračné moře (většina pláží je oceněna Modrou vlajkou EU). Na návštěvníky ostrova tu čekají kosmopolitní střediska, téměř nedotčený jižní region a v neposlední řadě i tolik vychvalovaná pohostinnost. To vše dělá z Rhodu oblíbenou prázdninovou destinaci.

2 světy

Dnes se mohou návštěvníci pohybovat na Rhodu po dobu svého pobytu jen mezi hotelovými komplexy, bary a diskotékami a vůbec nepocítí, že jsou právě v Řecku. Naopak milovníci historie se mohou vydat na výlet a exkurzi do dob dávno minulých. Ruiny antických staveb jsou k vidění ve městech Lindos, Kamiros a Rhodos. Všechno je možné mezi těmito dvěma extrémy. Pokud jedete na sever od letiště, ostrov není příliš lákavý. Prostředí působí šedivě, jen polovičně omítnuté domy vypadající strašně a na ulicích bijí do očí obrovské billboardy.

Trojúhelník

Ale to je rychle zapomenuto okamžitě poté, co dosáhnete k takzvanému turistickému trojúhelníku ostrova Rhodos. Ten tvoří města Ialyssos, Rhodos a vesnička Kallithea. Místo představuje takový pestrý prázdninový balíček na poměrně malé ploše. A i když toto místo není určitě pro každého, má jisté kouzlo. Jen pár kilometrů od lehátek, bazénů a hotelů se ve vnitrozemí představuje prakticky nedotčená idyla. Zejména rhodská krajina nabízí překvapivé kontrasty. Kvetoucí louky, romantické údolí a historické horské vesnice. Na Rhodu najdeme i kilometry písečných pláží, bizarní zátoky, husté borové lesy a impozantní horské masívy. Pokud se vypravíte do autopůjčovny nebo na autobus, nepočítejte s tím, že za jeden den objevíte celý Rhodos. Rhodos je ostrov plný kontrastů se zvláštním kouzlem, které vás bezesporu okouzlí.

Dodekany

Řecko leží na jižním okraji Balkánského poloostrova. Na severozápadě sousedí s Albánií, na severu hraničí se Srbskem a Bulharskem. Na východě pak sousedí s Tureckem. Západní pobřeží je omýváno Jónským mořem, východ Egejským mořem. Jižní hranici Řecka tvoří Středozemní moře. Souostroví Dodekanés (což znamená dvanáct ostrovů), se skládá ve skutečnosti jen z 19 obydlených ostrovů. Celé souostroví však tvoří celkem asi 200 ostrovů. Některé z nich jsou zcela maličké. Rhodos je jedním z největších a nejlidnatějších ostrovů tohoto souostroví. Město Rhodos je chráněné jako položka na Seznamu světového dědictví UNESCO a je současně správním centrem ostrova a administrativní čtvrtí celého Dodekanského souostroví. Souostroví má celkovou rozlohu 2.700 kilometrů čtverečních a počet obyvatel lehce přesahuje 200.000.