Skopelos

Nedaleko Skiathu

Řecký ostrov Skopelos je větší než asi 10 kilometrů západně ležící a mezi turisty o něco známější ostrov Skiathos. Směrem na východ od Skopelu je pak k nalezení ostrov Alonissos, známý svou mořskou přírodní rezervací. 30 kilometrů jihozápadně od ostrova Skopelos pak leží břehy ostrova Evia, po Krétě druhého největšího řeckého ostrova.

Jedinečný ostrov

Kromě slunečného počasí a skvělých možností ke koupání láká Skopelos turisty k návštěvě i svou přírodou a jedinečnou krásou. Severozápadní pobřeží Skopelu je nejvyšším pobřežím na ostrově Skopeos a mohutné skály tady vystupují přímo z moře. Úchvatné útesy, stoupajícím od mořské hladiny, tu tvoří četné zátoky. V jedné z nich vyrostl přístav Loutraki. Jižní pobřeží ostrova Skopelos je krásné a má mnoho idylických zátok, v nichž se ukrývají překrásné pláže s křišťálově čistou hladinou. Skopelos netrpí, na rozdíl od spousty dalších ostrovů v Egejském moři, nedostatkem vláhy. Vzrostlé lesy ve vnitrozemí ostrova mají sytě zelenou barvu a přírodě se tady daří. Lesy tak skrývají podél jižního pobřeží Skopelu pláže s jemným pískem a jejich návštěvníkům skýtají během horkých letních měsíců vítaný stín.

Pláže a koupání

Většina velkých a turisticky exponovaných písečných pláží na ostrově Skopelos je dobře turisticky vybavená. Jejich návštěvníci si na nich mohou zapůjčit plážová lehátka a slunečníky a rozhodně se tu nebudou nudit ani aktivní jedinci, kteří se rozhodli prožít svou letní dovolenou u moře v Řecku právě na ostrově Skopelos. K dispozici jsou půjčovny sportovního náčiní a tito turisté se tu budou moci věnovat nebo alespoň vyzkoušet nejrůznější vodní sporty. Ale ani romantické duše nepřijdou na Skopelu zkrátka. Pobřeží ostrova ukrývá spoustu opuštěných pláží a zátok s křišťálově čistou vodou a malými oblázky, kam za celý den nevstoupí ani noha. Na takových plážích si pak mohou turisté, kteří budou vážit cestu dále od známých letovisek na ostrově Skopelos, užívat dokonalého soukromí a svobody.

Historie

První starobylé osídlení na ostrově Skopelos bylo nazýváno Peparithos a bylo postaveno na severozápadním zálivu ostrova. Toto osídlení prý bylo vybudováno mýtickým Stafylem (jak někteří věří), což byl jeden ze čtyř bohů boha Dionysa a bohyně Ariadny. Dnes je hlavní město ostrova na východě a je nazýváno stejně jako ostrov Skopelos. Je také hlavním přístavem na ostrově, postaveným v samém srdci největšího zálivu na ostrově. Při pohledu od moře zaujme spoustou bílých domů s kachlovými střechami. Jedním z těchto domů je i rodiště a bývalá rezidence Pavlose Nirvanase, slavného básníka ze Skopelu. Druhým přístavem a hlavním sídlem na Skopelu je malebná vesnice Glossa, ležící na severozápadním pobřeží ostrova.