Samos

Mýty a krása

Samos je řeckým ostrovem, kterému příroda a antická božstva nadělila neobyčejnou krásu a minulost jej opředla legendami a mýty. Je to ostrov otce matematiky Pythagora, astronoma Aristarchose a filozofa Epicura. V mytologii byl tento ostrov domovem starověké řecké bohyně Héry. Ve světské podobě byl Samos důležitým obchodním centrem Egejského moře a významnou námořní silou ve starověkém Řecku. Na Samu se během vaší dovolené určitě dostanete do těsného kontaktu se stopami těch nejdůležitější středomořských civilizací a kultur.

Most mezi východem a západem

Herodotos z Halikarnasu považoval ostrov Samos za nejvyspělejší město starého světa a centrum Iónské civilizace. Ostrov zažil doby nepopsatelné historie, která tu ještě zůstává a koluje. Dokonce i dnes z něho dělá jeho blízkost k pobřeží Malé Asie most mezi dvěma zcela odlišnými kulturami. Ale i tak rozdíl dvou kultur nebrání soužití, spolupráci a přátelství dvou skupin lidí, kteří od sebe žijí oddělení jen 2 kilometry širokým mořským průlivem.

Svatyně Heraion

Město Samos se podle Herodota svého času pyšnilo největší svatyní své doby. Byla složena ze 155 ohromných sloupů, z kterých v dnešní době stojí už jen jeden jediný. Tento obrovský chrám byl zasvěcen bohyni Heře (odtud název Heraion), manželství a ženám.

Příroda

Ostrov Samos je místem ohromující vegetace. Všechno kolem panenské krajiny je protkané barvami a světlem. Kopcovitý terén na Samu je výzvou pro všechny aktivní i rekreační cyklisty. Každé léto navštěvuje turistické stezky na ostrově Samos stále více cyklistů, které se těší na dobrodružnou jízdu jak podél pobřeží, tak i do vnitrozemí Samu.

Cyklistika

Cyklisté se setkávají nedaleko architektonicky inovativní kaple Agios Ioannis na Potami nad oblázkovou pláží Ptamos. Odtud pokračují na kole třeba směrem na Karlovassi, Konstantinos a Kokkari. Samos nabízí bájnou horu Kerkis, horu Ambelos, jeskyně, kaňony, vodopád a spoustu dalších zajímavostí. Projděte se podél vrcholu Kerkis, od Votsalakia v Marathokampos, až k vrcholu Vigla, v nadmořské výšce 1.400 metrů. Po cestě uvidíte 1.400 druhů vzácných rostlin, z nichž mnohé jsou na ostrově Samos endemity. A podobně je to i s desítkami druhů ptáků.